www.remuszko.pl Szukam świadków

Szukam świadków z Placu Trzech Krzyży

Niespełna dwa tygodnie przed wprowadzeniem stanu wojennego - w poniedziałek pierwszego grudnia tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego pierwszego roku o godzinie 18:00 - w siedzibie tygodnika "Szpilki" przy warszawskim Placu Trzech Krzyży otwierano wystawę sławnego i genialnego rysownika Andrzeja Mleczki. Wśród ponad stu zaproszonych gości ze świata kultury, sztuki i mediów pojawił się także Adam Michnik (podówczas czołowy opozycjonista) oraz Jerzy Urban (podówczas rzecznik rządu generała Jaruzelskiego). Tego samego (następnego?) dnia późnym wieczorem w jakimś serwisie informacyjnym TVP (w "Pegazie"?) nadano krótką relację z tego wernisażu, a komentarz kończył się słowami: Można też było zobaczyć widoki niezwykłe... - i w tym miejscu pokazano uśmiechniętych, objętych ramionami i pozujących do kamery Michnika i Urbana. To ujęcie (być może zaaranżowane ad hoc i dla draki) trwało krótko, zaledwie kilka sekund, ale widziały je miliony Polaków. Sęk w tym, że było to ponad ćwierć wieku temu...

Szukam osób, które tę wyrazistą scenę w telewizorze obejrzały, zapamiętały i byłyby gotowe to potwierdzić. Na takich świadków czeka pyszna nagroda - arcydelikatne faworki mojej Żony. Mój telefon (+22) 641-7190, e-mail: , adres pocztowy: Dunikowskiego 8, 02-784 Warszawa.

Z respektem i dobrymi życzeniami Bożonarodzeniowymi :-)

Grudzień 2007, 2008                                                                           Stanisław Remuszko

* * *

Nadszedł czas, by wyjawić P.T. Czytelnikom powody tej niezwykłej kwerendy. Są one opisane tutaj.

Z przyjemnością (i pewną ulgą - że nie zwariowałem) informuję również, że skontaktowali się ze mną naprzód pan Bolesław Mencel z Leszna, potem zaś pan Tomasz Boczyński z Warszawy, którzy opisaną scenę na własne oczy widzieli i ze szczegółami zapamiętali oraz są gotowi o tym opowiedzieć przed każdym sądem, ludzkim czy Boskim.

Akurat pora na karnawałowe faworki, więc dodam tylko, że Żona chętnie usmaży ich nową porcję – gdyby znaleźli się następni świadkowie :-)

Stanisław Remuszko

Luty 2009, grudzień 2011.

I jeszcze małe postscriptum...

Odwiedzono 6739 razy