www.remuszko.pl Zalewski
wróć do tekstu głównego

Hańba i klęska

Churchillowi przypisuje się słowa wymierzone w polityków brytyjskich, którzy podpisali kapitulancki układ z Hitlerem: Żeby uniknąć wojny, wybrali hańbę. Będą mieli i hańbę, i wojnę. Chcąc uniknąć lustracyjnych kompromitacji wpływowych postaci Kościoła, katoliccy hierarchowie wybrali zamiecenie brudów pod purpurowe kobierce i zastraszanie ciężko doświadczonego przez los księdza Isakowicza-Zaleskiego.

Ponieważ mamy w Polsce wolność badań naukowych, hierarchowie i tak nie uratują kościelnych dygnitarzy przed kompromitacją. A przy okazji zapłacą straszną cenę. Taką, której - paradoksalnie - próbują uniknąć, obrzucając obelgami krakowskiego duchownego.

Uporczywe ukrywanie wstydliwych tajemnic może wywołać - u młodszych pokoleń - naturalne skojarzenie: typowy ksiądz, to współpracownik tajnej policji z czasów komunistycznych. Skojarzenie, które dzięki rzetelnym badaniom nie powstałoby, bo przecież zdecydowana większość księży nie kolaborowała. W obecnej sytuacji Kościół zostanie wydany na pastwę strasznego wroga: uogólnienia. Prymas Glemp i kardynał Dziwisz będą mieli i hańbę we własnym domu, i klęskę w walce o rząd dusz Polaków.

[Piotr Zaremba, "Dziennik", 19 października 2006]